Od konfliktu do pojednania. Polska w relacji z Niemcami 1939-1989.

Przypadająca w 2024 roku 85. rocznica wybuchu II wojny światowej jak również 35. rocznica Mszy Pojednania w Krzyżowej, stanowią doskonałą okazję, aby przybliżyć niemieckim odbiorcom historyczne doświadczenia Polek i Polaków oraz uwrażliwić ich na różnice w polskiej i niemieckiej pamięci o tych wydarzeniach. Są to szczególne wydarzenia, ogniskują się w nich bowiem zarówno skrajnie negatywne doświadczenia Europy, szczególnie polsko-niemieckiego sąsiedztwa, które powinny być nie tylko przestrogą ale i punktem ciągłej refleksji. Jak i te pozytywne, które i dziś powinny być inspiracją do myślenia o sile społeczeństwa obywatelskiego oraz wzorcach dla naszych wzajemnych relacji.

Dlatego Fundacja „Krzyżowa”, dzięki dofinansowaniu ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, rozpoczyna realizację projektu (zadania publicznego) pt. „Od konfliktu do pojednania. Polska w relacji z Niemcami 1939-1989. (W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 35.rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej)”.

Jego celem jest stworzenie przestrzeni do dialogu i refleksji między Polakami a Niemcami oraz promowania wiedzy o najnowszej historii Polski, doświadczeń oraz wkładu, jaki wniosła w europejską historię XX wieku - będąc krajem, który nie tylko jako pierwszy musiał zmierzyć się z nazistowskim totalitaryzmem, ale również krajem, które jako pierwszy skutecznie sprzeciwił się komunistycznej dyktaturze, rozpoczynając proces, który doprowadził do upadku władzy sowieckiej w krajach tzw. bloku wschodniego. Krajem, którego społeczeństwo było na tyle dojrzałe i odpowiedzialne, że zdecydowało się podjąć dialog ze społeczeństwem niemieckim, przełamując powojenną wrogość, a który to dialog doprowadził do przełomowego wydarzenia, jakim była Msza Pojednania w Krzyżowej, 12 listopada 1989 r. Wydarzenie to symbolicznie zapoczątkowało proces, którego efekty widać do dziś.

19 kwietnia 2024 r. w Krzyżowej miała miejsce konferencja, poprzedzająca oficjalne otwarcie wystawy „1939-1945. Lata, które zmieniły świat". Wystawa przygotowana została specjalnie z myślą o młodzieży szkolnej oraz nauczycielach i nauczycielkach, opowiadająca o przyczynach, przebiegu i długotrwałych konsekwencjach II wojny światowej. Prezentuje ona te wydarzenia w możliwie szerokim kontekście oraz z różnych perspektyw. Tak, aby była zrozumiała nie tylko dla polskiego odbiorcy, ale również dla osób z innych krajów, które odwiedzają Krzyżową.

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza przedstawia genezę i przebieg II wojny światowej, różnice pomiędzy polityką okupacyjną na Zachodzie i Wschodzie Europy oraz pokazuje, jak wyglądał opór w różnych krajach Europy – w tym również działania opozycji antynazistowskiej w Niemczech. Druga część wystawy omawia kluczowe zagadnienia, niezbędne dla zrozumienia historii i jej konsekwencji. Obok pokazania mechanizmów rodzenia się nienawiści, które doprowadziły do Holokaustu, omówione są różne postawy, jakie prezentowali ludzie, którzy doświadczyli wojny i okupacji oraz różnice w polskiej i niemieckiej pamięci o wojnie. Na wystawie podjęto również temat współczesnych konsekwencji II wojny światowej – od konfliktów w Afryce, ludobójstwa w krajach byłej Jugosławii, po zbrodniczy atak Rosji na Ukrainę.

„1939-1945. Lata, które zmieniły świat” – to tytuł nowej wystawy edukacyjnej, która zostanie otwarta w Krzyżowej. Przedstawia ona przyczyny, przebieg i długotrwałe konsekwencje II wojny światowej, w taki sposób, aby była ona zrozumiła dla odbiorców z różnych krajów i nie prezentowała perspektywy tylko jednej strony.

19 kwietnia 2024 r., o godzinie 16:00, w Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy „1939-1945. Lata, które zmieniły świat”. Jest to wystawa edukacyjna, przygotowana specjalnie z myślą o młodzieży szkolnej oraz nauczycielkach i nauczycielach, opowiadająca o przyczynach, przebiegu i długotrwałych konsekwencjach II wojny światowej. Prezentuje ona te wydarzenia w możliwie szerokim kontekście oraz z różnych perspektyw. Tak, aby była zrozumiała nie tylko dla polskiego odbiorcy, ale również dla osób z innych krajów, które odwiedzają Krzyżową.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i dowiaduj się pierwszy o nadchodzących wydarzeniach!