Nasza wizja ekologii w Krzyżowej || Anna Dańkowska, Robert Żurek
Jak Fundacja „Krzyżowa” powinna zachować się wobec kryzysu klimatycznego, degradacji środowiska naturalnego i pogłębiających się problemów społeczno-ekologicznych? Uważamy, że jej obowiązkiem jest zadawanie odważnych pytań, poddanie krytyce wyzysku planety i ludzi, szukanie konstruktywnych rozwiązań dla lepszej przyszłości, a także wspieranie postaw szacunku do przyrody, zasobów Ziemi oraz solidarności z innymi.
Fundacja, prowadząca duży ośrodek edukacyjny i goszcząca rocznie ponad 10 000 osób z wielu państw, posiada pokaźne możliwości działań proekologicznych. Jednocześnie jest statutowo zobowiązana do takich działań. Statut zaleca realizację zadań m. in. na rzecz „ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego”. Ponadto określa jako cel Fundacji „pobudzanie i popieranie działalności zmierzającej do utrwalenia pokojowego i naznaczonego wzajemną tolerancją współżycia narodów, grup społecznych i jednostek”, tymczasem kryzys klimatyczny i degradacja środowiska stanowią w coraz większym stopniu zagrożenie dla pokoju.
(...) Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju nie są łatwe dla organizacji pozarządowej, mającej ogromne potrzeby i dysponującej ograniczonymi zasobami. Dlatego Fundacja stawia sobie cele ambitne, ale możliwe do osiągnięcia w realiach jej funkcjonowania. Chcemy dalej rozwijać naszą działalność proekologiczną, mimo wszystkich trudności, jakie niesie ze sobą takie przedsięwzięcie. Uważamy, że zaangażowanie na rzecz bardziej sprawiedliwego, zrównoważonego i zielonego świata jest dzisiaj niezbędne, jest wyrazem odpowiedzialności naszej Fundację za dobrą przyszłość nas wszystkich.
czytaj dalej
Kryzys klimatyczny - co możemy zrobić? || Anna Dańkowska
Kryzys klimatyczny oraz degradacja środowiska naturalnego są jednymi z największych wyzwań, przed jakimi stoi ludzkość w XXI wieku. Paradygmat wzrostu gospodarczego za wszelką cenę, duch konsumpcjonizmu, postawa zachłanności i wyzysku, stosowana przez człowieka wobec Ziemi i jej zasobów, a także wobec słabszych, doprowadziła do zachwiania równowagi ekologicznej, degradacji środowiska, nierówności społecznych i zmian klimatycznych.
Działalność organizacji pozarządowych, silne społeczeństwo obywatelskie, a także współpraca lokalna, międzysektorowa oraz międzynarodowa są niezbędne do rozwijania wartości zrównoważonego rozwoju, demokracji i solidarności w społeczeństwach.
(...) Coraz silniej wybrzmiewa głos młodzieży, która na całym świecie wyraża opór przeciwko wyzyskowi Ziemi i ludzi uczestnicząc w masowych strajkach klimatycznych. Młodzi zdają sobie sprawę, że to ich pokoleniu oraz przyszłym generacjom przyjdzie zapłacić najwyższą cenę za podejście, w którym ciągły wzrost gospodarczy, nadmierna konsumpcja oraz bezwzględna konkurencja są tożsame z rozwojem. Międzynarodowy ruch klimatyczny Fridays for Future pokazuje, że młodzież jest gotowa na zmiany oraz domaga się ich od decydentów.
W tym kontekście dla wzmacniania postaw obywatelskich oraz zaangażowania na rzecz transformacji społeczno-ekologicznej nieoceniona jest rola edukacji ekologicznej, dla zrównoważonego rozwoju, globalnej oraz transformatywnego uczenia się. Edukacja taka działa na zasadzie kilku kroków: od wiedzy, przez pogłębienie świadomości, uruchomienie emocji, do zaangażowania w daną sprawę. Stawianie ważnych pytań, stworzenie przestrzeni do dyskusji oraz pogłębionej refleksji nad wyzwaniami ekologicznymi i klimatycznymi, zaangażowanie emocjonalne, prowadzi do konkretnych przedsięwzięć przeciwdziałających zagrożeniom środowiskowym. Pokazywanie alternatyw inspiruje do podjęcia inicjatywy.
czytaj dalej