Nie jestes połączony. Newsletter może zawierać informacje dostępne jedynie kiedy jesteś online.

Newsletter Krzyżowa 4/2020

Newsletter Krzyżowa 4/2020
NEWSLETTER
4/2020
Szanowni Państwo,
za oknem jesień, a my w części tego numeru będziemy wspominać lato. To właśnie wtedy Krzyżowa znów na moment wypełniła się głosami i śmiechem dzieci oraz młodzieży – uczestników naszych wakacyjnych projektów. To wtedy na naszym dziedzińcu słychać było dźwięki skrzypiec (Kurs Mistrzowski „Uczniowie Mistrzów"), muzykę gitarową (Summer Guitar Festival), rytmy flamenco (XV Międzynarodowy Festiwal Flamenco), a nawet – po raz pierwszy – dźwięki wprost z Bollywood (Indyjskie lato taneczne w Krzyżowej). To wtedy na chwilę Krzyżowa zmieniła się też w wielką salę kinową.

Mimo trudności związanych z organizacją wydarzeń w dobie pandemii, udało się również przeprowadzić kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music. Wielka w tym zasługa dyrekcji i zespołu Festiwalu. O tym krzyżowskim świecie muzyki kameralnej napisał dla nas jeden z jego uczestników i współorganizatorów, Alexey Stadler. W dziale FORUM KRZYŻOWA znajdziecie Państwo również artykuł dr. Roberta Żurka poświęcony dziedzictwu Solidarności – w 40. rocznicę powstania związku.

W dalszej części numeru przeczytacie Państwo o naszych licznych projektach i inicjatywach, które – mimo trudności – udało nam się zrealizować do tej pory. Niektóre z nich miały charakter spotkań stacjonarnych, inne przeniosły się w przestrzeń wirtualną, a jeszcze inne wiązały się z intensywną pracą, która została sfinalizowana materiałami udostępnionymi dla szerokiego grona odbiorców. W ramach projektu (Nie)pokój 1945. Co przyniósł koniec II wojny światowej? powstały adresowane do nauczycieli scenariusze lekcyjne oraz podcasty z udziałem historyków, a projekt Nie było Europy. Mieliśmy wojnę wiązał się z produkcją filmów i podcastów, które publikowane są w cyklu cotygodniowym na stronie Fundacji i jej kanałach w social mediach.

Wszyscy jesteśmy świadomi, że nachodząca jesień będzie bardzo trudna. Pandemia koronawirusa ogranicza zarówno naszą aktywność zawodową, jak i życie prywatne. To też czas ogromnych wyzwań dla Fundacji „Krzyżowa” i innych organizacji pozarządowych. Staramy się im sprostać. Dziękujemy Państwu za to, że nas w tym wspieracie. A zapraszając do lektury tego numeru Newslettera, życzymy Wam przede wszystkim zdrowia. Dbajmy o siebie i innych.

Redakcja Newslettera
FORUM KRZYŻOWA

„Dziedzictwo Solidarności” | dr Robert Żurek

40 lat temu powstał wolny związek zawodowy Solidarność. Pokojowy ruch masowy, który rzucił reżim komunistyczny w Polsce na kolana, wnosząc duży wkład w przezwyciężenie realnego socjalizmu w całej Europie Wschodniej. Dziedzictwo jego pozostaje aktualne, zwłaszcza w obliczu wielorakich kryzysów naszych czasów. (...)

Opcja opowiadająca się za solidarnością, dialogiem i gotowością do kompromisu, za współpracą ponad wszelkimi podziałami, aktywność społeczeństwa obywatelskiego i dobra równowaga między idealizmem a realizmem – to dziedzictwo Solidarności i jest ono dziś zadziwiająco aktualne. Może stać się ważnym drogowskazem, zarówno wobec globalnych wyzwań, takich jak głód, zmiana klimatu czy migracje, jak również w kontekście kryzysu demokracji liberalnej, przejawiającego się populizmem, coraz większą polaryzacją społeczeństwa, odmową dialogu oraz brakiem zaangażowania obywatelskiego. 

czytaj dalej


Krzyżowa-Music. Edycja 2020 była bardzo wyjątkowa | Alexey Stadler

Ten rok jest szalony i wyjątkowy pod każdym względem. Kto mógł przewidzieć w styczniu, że latem świat będzie wyglądał zupełnie inaczej?

Po masowym odwoływaniu prawie wszystkich koncertów i występów - nawet tych w 2021 roku, nadzieja, że uda się zorganizować Festiwal Krzyżowa-Music 2020, była prawie utopią. Niemniej jednak - dzięki niezwykłej odwadze Matthiasa von Hülsena i Viviane Hagner, profesjonalizmowi zespołu festiwalowego oraz pracowników Fundacji „Krzyżowa”, a także wielkiemu wsparciu firmy CENTOGENE, stało się to możliwe.

Edycja 2020 była bardzo wyjątkowa: nagle wszyscy uświadomiliśmy sobie, że staliśmy się bardziej dojrzali. Każdy z nas miał wystarczająco dużo czasu na refleksję i zadawanie pytań, na które nigdy wcześniej nie było okazji. (...)

czytaj dalej

W TYM NUMERZE

Oświadczenie Zarządu Fundacji w sprawie wydarzeń na Białorusi

Z ogromną uwagą śledzimy rozwój wydarzeń na Białorusi. Wyrażamy naszą solidarność z wszystkimi Białorusinkami i Białorusinami, upominającymi się o godność, wolność i demokrację. Ich odwaga i determinacja budzą nasz podziw i szacunek. Smutkiem i oburzeniem napełnia nas los osób represjonowanych. Liczymy na to, że Unia Europejska, władze demokratycznych państw oraz międzynarodowa opinia publiczna będą skutecznie wywierać presję na władze Białorusi, by te zaniechały przemocy i weszły w dialog ze społeczeństwem.

czytaj dalej

Fundacja „Krzyżowa” podpisała umowę o współpracy z nowo powstałym Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego w Ostritz

11 września, w Międzynarodowym Centrum Spotkań St. Marienthal (IBZ-Internationales Begegnungszentrum St. Marienthal) w Ostritz nastąpiło uroczyste otwarcie Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego (KoKoPol). Podczas inauguracji Centrum podpisana została także umowa o współpracy z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, na mocy której w Krzyżowej będą odbywać się m.in. szkolenia językowe i kulturowe dla niemieckich dyplomatów, pracowników firm i ich zarządów.

czytaj dalej

„Nie było Europy. Mieliśmy wojnę". 8 filmów o historii konfliktów, pojednania i integracji europejskiej

W roku 2020 obchodzimy 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej, największego i najkrwawszego konfliktu w dziejach świata. W tym roku mija również 70 lat od Deklaracji Schumanna, która była odpowiedzią na tę wojnę, która proponowała integrację europejską w celu uniknięcia nowych sporów i która tę integrację zapoczątkowała.

W tym wyjątkowym roku, zapraszamy Was do udziału we wspólnej refleksji o historii konfliktów, pojednania i integracji europejskiej. Mottem dla naszej opowieści będą słowa z Deklaracji Schumanna: „Nie było Europy, mieliśmy wojnę”. Zaś pretekstem do niej będzie... Krzyżowa. Miejsce, które jak żadne inne jest przykładem, że dialog, szacunek i porozumienie to uniwersalne wartości dające gwarancję na pokojowe budowanie Europy.

Zapraszamy do obejrzenia 8 odcinków, które zostały zrealizowane w Krzyżowej z udziałem pracowników Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Kolejne filmy będą ukazywały się w cyklu cotygodniowym na naszej stronie i na profilach Fundacji na social mediach: Facebook, youtube.com, Twitter. Jako uzupełnienie do nich na stronie Fundacji dostępne będą wywiady z ekspertami oraz inne materiały pozwalające pogłębić temat.

czytaj dalej

„(Nie)pokój 1945. Co przyniósł koniec II wojny światowej?" - scenariusze lekcyjne, podcasty, webinaria

Przypadająca w tym roku 75. rocznica zakończenia II wojny światowej, jest okazją, aby nie tylko świętować zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami i początek pokojowego współżycia narodów europejskich, ale także, aby podnieść pytanie, co dokładnie wydarzyło się w 1945 roku i dlaczego tamten rok nie dla całej Europy oznaczał koniec walk i początek odbudowy kraju.

Dlatego też Fundacja „Krzyżowa”, we współpracy z Instytutem Śląskim, przygotowała projekt edukacyjny „(Nie)pokój 1945. Co przyniósł koniec II wojny światowej?”, adresowany do młodzieży szkolnej oraz nauczycieli. Specjalnie z myślą o uczniach szkół średnich oraz klas ósmych szkół podstawowych, przygotowaliśmy dwa scenariusze lekcyjne wraz z towarzyszącymi im materiałami pomocniczymi w postaci tekstów źródłowych, karty pracy i mapy.

Na stronie projektu opublikowano także podcasty, które w sposób możliwie atrakcyjny przedstawiają cztery perspektywy na wydarzenia, które rozegrały się w roku 1945. 

czytaj dalej

LIVE z dr. Robertem Żurkiem [Die Politikstunde, BPB] - 16.09.2020

16 września, na stronie i innych kanałach Bundeszentrale für politische Bildung, można było obejrzeć spotkanie LIVE z Robertem Żurkiem – dyrektorem zarządzającym i członkiem Zarządu Fundacji „Krzyżowa”.

Tematem rozmowy była Solidarność - historia, oddziaływanie i spuścizna.

czytaj dalej

Spotkanie szkolne w ramach projektu „Szkoły Dialogu” - Krzyżowa, 25.08.2020

Pierwsze spotkanie szkół realizujących pilotażowy projekt Szkół Dialogu odbyło się 25 sierpnia w Krzyżowej. Pandemia przerwała testowanie przetłumaczonych z niderlandzkiego materiałów edukacyjnych i dopiero teraz udało się spotkać z nauczycielkami, które przed ogłoszeniem zamknięcia szkół wdrażały lekcje z pierwszych 3 bloków programu w swoich placówkach.

Szkoły i przedszkola wymieniały się swoimi oczekiwaniami jakie żywiły przed przystąpieniem do programu oraz stopniem realizacji tych oczekiwań. Ewaluacja pokazała, że materiał jest bardzo dobrze przyjmowany przez dzieci, że pozwala na zmiany zachowań i ułatwia rozwiązywanie konfliktów w grupie. Nauczycielki chwaliły program ze jego usystematyzowanie, prostotę przekazu, elastyczność i skuteczność.

czytaj dalej

Projekt GlobART 2030 - podsumowanie

Zbliżamy się do końca projektu GlobART 2030, który składał się z 11 działań włączających tematykę Celów Zrównoważonego Rozwoju w międzynarodową wymianę młodzieży z Polski, Niemiec i Ukrainy.

Młodzież podczas 5-6-dniowych spotkań w Fundacji „Krzyżowa" poświęcała 1 pełny dzień na aktywne warsztaty na temat globalizacji, współzależności globalnych, relacji Północ-Południe, migracji, bezpieczeństwa żywnościowego, równości płci, praw człowieka.

Warsztaty prowadzone były przez pedagożki MDSM z wykorzystaniem metod edukacji pozaformalnei i edukacji krytycznej, po których następowała wspólna praca nad artystycznym wyrażeniem tematu.

Osoby uczestniczące mogły wybrać sferę artystyczną i sposób ekspresji, aby zająć się tematem, który chcą wyrazić. Najczęściej wybieranymi opcjami spośród oferowanych na terenie Fundacji „Krzyżowa" były: malarstwo, upcyckling, a także techniki multimedialne, jak np. filmy poklatkowe oraz performance taneczny.

czytaj dalej

Fundacja „Krzyżowa” realizuje kolejne projekty podnoszące poziom kształcenia zawodowego w regionie

Fundacja „Krzyżowa” od września przystępuje do realizacji kolejnych dwóch projektów, na które pozyskała środki z Unii Europejskiej i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Wartość obu projektów to blisko 6 mln zł. Ich głównym celem jest zwiększenie szans na zatrudnienie uczniów kształcenia zawodowego oraz wzrost kompetencji i kwalifikacji nauczycieli praktycznej nauki zawodu. W projektach weźmie udział około 500 uczestników.

czytaj dalej

XXI Polsko-Niemiecka Akademia Letnia „Porozumienia ponad granicami: Wzorce i doświadczenia" - Krzyżowa, 31.08.-4.09.2020

Od 31 sierpnia do 4 września miała miejsce w Krzyżowej XXI Polsko-Niemiecka Akademia Letnia „Porozumienia ponad granicami: Wzorce i doświadczenia", organizowana przez Akademię Katolicką w Berlinie przy współpracy z Instytutem Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego i Prowincją Towarzystwa Pallotynów w Warszawie.

Podczas czterodniowego spotkania uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w wielu zajęciach i wykładach, m.in. również z przedstawicielami Fundacji „Krzyżowa": dr Robertem Żurkiem, Dyrektorem Zarządzającym i Członkiem Zarządu Fundacji „Krzyżowa", oraz Dominikiem Kretschmannem - kierownikiem Miejsca Pamięci.

czytaj dalej

Polsko-niemieckie seminarium „Drogi Wolności" - 18.07.2020

Tegoroczne „Drogi Wolności” odbyły się 18 lipca w nietypowym, chociaż typowym dla aktualnej sytuacji pandemii, formacie online. Projekt został zrealizowany przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Fundację „Krzyżowa”. W kilkugodzinnym spotkaniu online wzięło udział około 25 osób z Polski i Niemiec – byli to uczestnicy poprzednich edycji projektu, ale także inni nauczyciele, wolontariusze, osoby pracujące w organizacjach polsko-niemieckich.

Rozmawialiśmy o dzisiejszych stosunkach polsko-niemieckich, także w kontekście regionalnym i współpracy transgranicznej; o szkole w Polsce i Niemczech w czasie pandemii oraz o zdrowiu psychicznym i reakcjach na restrykcje wprowadzone przez rządy polski i niemiecki w związku z pandemią koronawirusa. W każdym z trzech bloków tematycznych udało nam się pozyskać dwóch prelegentów do wystąpień inauguracyjnych. Każdy z bloków oferował również możliwość rozmowy i dyskusji, z czego uczestnicy chętnie korzystali.

czytaj dalej

Lato w Krzyżowej. Kolonie i półkolonie dla dzieci i młodzieży: lipiec - sierpień 2020

W tym roku w Krzyżowej odbyły się 4 projekty letnie adresowane do uczestników w wieku od 7 do 17 lat. W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży zorganizowano 2 turnusy półkolonii językowo-artystycznych adresowanych do dzieci w wieku 7-10 lat oraz młodzieży w wieku 11-14 lat, polsko-niemiecko-czeskie spotkanie młodzieży  „Kuźnia Młodych Artystów” z uczestnikami w wieku 13-17 lat, a także polsko-niemiecką wymianę młodzieży „Magiczne lato” z  grupą uczestników w wieku 8-12 lat.

Wszystkie te wydarzenia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Mimo ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 projekty letnie udało się zorganizować tak, aby uczestnikom, wychowawcom i trenerom zapewnić maksymalne bezpieczeństwo.
 

Kina Plenerowe w Krzyżowej i Komorowie – letnie seanse organizowane przez Fundację „Krzyżowa”

Od lipca do września Fundacja „Krzyżowa” zorganizowała 4 seanse w ramach Kina Plenerowego. Dwa odbyły się w Krzyżowej, a kolejne dwa – w Komorowie.

Wszystkie wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności, która licznie uczestniczyła w pokazach filmowych.

Seanse były bezpłatne i zostały zrealizowane ze środków projektu „Razem zdziałamy więcej”, realizowanego w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych.

czytaj dalej


ZAPOWIEDŹ
Shalom. Pax. Salam. Potencjał integracyjny religii monoteistycznych dla dzisiejszej Europy - 25-27.11.2020

W dniach 25-27 listopada w Fundacji „Krzyżowa” odbędzie się wyjątkowy, międzynarodowy projekt. Jego tematem będzie potencjał integracyjny religii monoteistycznych dla dzisiejszej Europy. Po raz pierwszy w historii Fundacji w spotkaniu wezmą udział przedstawiciele wszystkich trzech religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Ze względu na sytuację związaną z pandemią COVID-19 spotkanie będzie przeprowadzone w trybie online.

Pierwszym etapem realizacji projektu będą warsztaty eksperckie z udziałem naukowców, przedstawicieli szkolnictwa, organizacji pozarządowych oraz mediów z Niemiec i Polski. Tym samym spotkają się w Krzyżowej – po raz pierwszy w historii Fundacji – przedstawiciele wszystkich trzech religii monoteistycznych, aby wspólnie podjąć krytyczną refleksję nad rolą religii w społeczeństwie oraz metod edukacji w zakresie kultury dialogu.

czytaj dalej

ZAPOWIEDŹ
„Miecze, smoki i blastery. O realiach dla gier negocjacyjnych”, czyli zapowiadamy kolejne materiały edukacyjne Fundacji „Krzyżowa”

Edukacja nieformalna młodzieży to niezwykle odpowiedzialne zadanie, które daje wielką przestrzeń, aby do pewnych zagadnień podejść w sposób nieszablonowy. Jak dalece nieszablonowy? O tym możecie przeczytać w eseju, który przygotowała dla nas współautorka scenariusza gry negocjacyjnej, o tytule „Jak pozbyć się smoka i zyskać chwałę i bogactwo?”, z przygotowywanego właśnie wydawnictwa Fundacji „Krzyżowa”.

Fundacja „Krzyżowa” opracowuje kolejną publikację, która będzie zawierała scenariusze warsztatów, mających wspomóc edukację włączającą, zrozumieć mechanizmy demokracji, pokazać, że negocjacje nie muszą prowadzić do ścierania się interesów, czy też wzbudzić postawy empatyczne w sytuacjach cyberprzemocy.

Żeby już dziś pokazać, że warto na te materiały czekać, zapraszamy do lektury tekstu Agnieszki Subik-Skoniecznej, „Miecze, smoki i blastery. O realiach dla gier negocjacyjnych”.

czytaj dalej

POWITANIE
Witamy nowe wolontariuszki w Krzyżowej!!!

We wrześniu, tradycyjnie już, witamy nowych wolontariuszy w Krzyżowej. Od kilku dni są z nami dwie nowe fantastyczne koleżanki - Emma i Anna-Sofia. 

Skąd pochodzą, dlaczego przyjechały do Krzyżowej i jakie są ich pierwsze wrażenia - o tym możecie przeczytać w krótkich autoprezentacjach.

Ogromnie cieszymy się, że Emma i Anna-Sofia są już z nami i życzymy im, aby czas, który spędzą w Krzyżowej był kreatywny, interesujący i pełen dobrych emocji!!!

czytaj dalej

POŻEGNANIE
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Janisława Muszyńskiego (9.10.1942-10.09.2020), pierwszego niekomunistycznego wojewody wrocławskiego, inicjatora i organizatora Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego w Krzyżowej, wieloletniego przyjaciela Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

czytaj dalej


SAVE THE DATE
W sobotę, 13 marca 2021 r., we Wrocławiu i w Krzyżowej, odbędzie się uroczystość upamiętniająca dr Ewę Unger - zmarłą 15 marca 2020 r. jedną z założycielek Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego i wieloletnią prezes zarządu Fundacji.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11.00 we Wrocławiu, gdzie odprawiona zostanie Msza Święta.

Druga część wydarzenia odbędzie się w Krzyżowej. W związku z pandemią Covid-19 planowane jest zorganizowanie transmisji internetowej z uroczystości.

 
REKRUTACJA
Webinarium dla nauczycieli „(Nie)pokój 1945. Co przyniósł koniec II wojny światowej?"

Serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli, edukatorów, pracowników muzeów i miejsc pamięci do udziału w webinariach, które poświęcone są wyzwaniom, jakie stoją przed edukacją młodzieży szkolnej na temat II wojny światowej, jej konsekwencji i współczesnej pamięci o tych wydarzeniach.

W ramach cyklu trzech webinarium historycy i osoby pracujące w najważniejszych polskich instytucjach zajmujących się edukacją na temat II wojny światowej, takich jak Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej, Ośrodek KARTA, Europejska Sieć Pamięć i Solidarność przedstawią swoje doświadczenia oraz podzielą się pomysłami na temat pracy z młodzieżą.

Webinaria odbędą się w trzy kolejne czwartki:
22.10. | 29.10. | 5.11.

czytaj dalej

REKRUTACJA
„Z dwóch zrób trzy". Polsko-niemiecko-ukraińskie seminarium kontaktowe dla nauczycieli - 25-27.11.2020 

Fundacja „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego zaprasza nauczycieli, wychowawców oraz dyrektorów szkół z Polski, Niemiec i Ukrainy, zainteresowanych realizacją trójstronnych wymian szkolnych i pozaszkolnych na seminarium kontaktowe „Z dwóch zrób trzy". Wydarzenie odbędzie się w trybie online.

Seminarium będzie prowadzone w języku polskim, niemieckim oraz ukraińskim, nie jest wymagana znajomość j. angielskiego. Zgłoszenia należy przesyłać na formularzu zgłoszeniowym do 15.11.2020.

czytaj dalej

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Krzyżowa 7, 58-112 Grodziszcze
tel: +48 74 85 00 300, fax: +48 74 85 00 305
Wypisz się z newslettera
{modify}Zmień swoją subskrypcję{/modify}

Email built with AcyMailing