Nie jestes połączony. Newsletter może zawierać informacje dostępne jedynie kiedy jesteś online.

Newsletter Krzyżowa 4/2024

Newsletter Krzyżowa 4/2024

‍OSTATNIE WYDARZENIA

Dr hab. Robert Żurek uhonorowany za zasługi w relacjach polsko-niemieckich

Z dumą i radością informujemy, że Konsul Generalny Martin Kremer w dniu 17.12.2024 r. wręczył, w imieniu Dietmara Nietana, Koordynatora Rządu Niemieckiego ds. Polsko-Niemieckiej Współpracy Międzyspołecznej i Transgranicznej, dyplom uznania dr. hab. Robertowi Żurkowi za jego wybitne zasługi w budowaniu relacji polsko-niemieckich.


Serdecznie gratulujemy naszemu szefowi i koledze, który każdego dnia inspiruje nas swoim zaangażowaniem i pasją w działaniu na rzecz dialogu i porozumienia.


Podsumowanie obchodów 35. rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej (15–17 listopada 2024 r.)

Minione dni w Krzyżowej były wyjątkowym czasem refleksji, wspomnień i dialogu. Trzydniowe obchody jubileuszu 35. rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej zgromadziły uczestników z Polski, Niemiec i innych krajów, którzy wspólnie celebrowali wieloletnie zaangażowanie na rzecz pojednania i współpracy polsko-niemieckiej oraz budowania porozumienia w Europie.

 

 

 


Zakończenie II edycji Programu Rezydencji Artystycznych im. Konrada i Pawła Jarodzkich.

Fotografia przedstawia instalację Gayatri Kodikal

Za nami druga edycja międzynarodowego Programu Rezydencji Artystycznych im. Konrada i Pawła Jarodzkich. Uczestniczyła w nim piątka osób artystycznych:
Alaa Abu Asad, Uladzimir Hramovich, Gayatri Kodikal, Beata Rojek, Annette Ruenzler.

Więcej informacji o wybranych artystach: https://www.krzyzowa.pl/en/projects/art-projects/artist-in-residency/artist-in-residency-4/4764-rezydencja-artystyczna-edycja-2029

W trakcie sześciotygodniowego pobytu w Krzyżowej rezydentki i rezydenci mogli skoncentrować się na badaniach artystycznych, rozwijaniu pomysłów i tworzeniu prac. Pracowali także warsztatowo z osobami goszczonymi w Krzyżowej w ramach programów wymian młodzieży. Początek rezydencji zbiegł się z katastrofalną powodzią na Dolnym Śląsku, która dotknęła także Krzyżową, wpływając na procesy tworzenia i umiejscowienie prac artystycznych.

 Z efektami rezydencji artystki i artyści zapoznali nas podczas „otwartych pracowni”.  

 


Debata o drodze Polski do NATO i Unii Europejskiej || 14 listopada, Wrocław

14 listopada we Wrocławiu, w Barbarze / Wrocławskim Instytucie Kultury, odbyła się debata
poświęcona przemianom, które zaszły w Polsce po roku 1989 oraz drodze Polski do NATO i Unii Europejskiej.
W debacie udział wzięli:

*Monika Sus – politolożka, profesor w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz profesor wizytująca w Centrum Badan nad Bezpieczeństwem Międzynarodowym na Hertie School w Berlinie

*Łukasz Kamiński – historyk, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, były prezes Instytutu Pamięci Narodowej, pracownik naukowy w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego

*Katarzyna Kaczorowska (moderatorka) – dziennikarka, reportażystka publikująca w „Magazynie TVN24”, „Newsweeku”, „Tygodniku Powszechnym”, redaktor naczelna „Głosu Uczelni”, pisma UPWr
W debacie uczestniczyła młodzież oraz nauczyciele z wrocławskich szkół ponadpodstawowych (łącznie 84 osoby)


Finał konkursu "Women in Resistance".

W piątek 25.10.2024 w Zeitgeschichtliches Forum w Lipsku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w finałowej gali międzynarodowego konkursu na esej "Women in Resistance". Konkurs  ten był jednym z wielu działań trzyletniego projektu pt. „Female Stories Unheard – European Remembrance of Women in Resistance Against National Socialism”, który realizujemy wspólnie z Bildungswerk Sachsen (Lipsk) i Antikomplex (Praga).

Z pośród nadesłanych prac konkursowych jury wybrało 10 esejów, z których trzy szczególnie ujęły ich serca, zdobywając podium:
I miejsce esej pt. "Invisible Resistance: Batsheva's Story" autorstwa Shanii Timpe (DE)
II miejsce esej pt. "Dolly. Buried in time" autorstwa Amelii Maj (PL)
III miejsce esej pt. "I am a woman - I know. A lesson on femininity" autorstwa Weroniki Doburckiej (PL)


Wymiana młodzieżowa Środa Śląska - Kamionka Buska - Saterland

60 uczniów ze Środy Śląskiej (Polska), Kamionki Buskiej (Ukraina) i Saterlandu (Niemcy) spędziło intensywny tydzień spotkań w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej w dniach 21-26 października 2024. Poprzez gry językowe i integracyjne, zwiedzanie Krzyżowej i samodzielnie zaplanowane wieczory mogli nawiązać kontakty między sobą i lepiej się poznać. Program obejmował również wycieczki do Świdnicy i pobliskiego polskiego miasta partnerskiego Środy Śląskiej. Podczas warsztatów kreatywnych młodzi odkrywali elementy folkloru z trzech krajów i tworzyli ich własne interpretacje na torbach, a scrapbooking dał im możliwość zaprojektowania albumu na swoje wspomnienia przy użyciu różnych naturalnych papierów i materiałów.


Seminarium dla nauczycieli i edukatorów || 18-20 października 2024, Berlin

18-20 października w Berlinie odbyło się seminarium „Od konfliktu do pojednania. W jaki sposób uczyć o relacjach polsko-niemieckich?”, adresowane do dla nauczycieli i edukatorów pracujących z niemiecką młodzieżą szkolną.

Jego celem było pogłębienie wiedzy o zagadnieniach związanych z historią relacji polsko-niemieckich (od 1939 do dziś), przybliżenie różnic i podobieństw w polskiej i niemieckiej pamięci o II wojnie światowej oraz zaprezentowanie doświadczeń nauczycieli zaangażowanych w pracę Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej.

W seminarium udział wzięły 24 osoby. 


Projekt „Młodzi Liderzy” w Krzyżowej (13–19 października 2024)

W dniach 13–19 października 2024 roku w Krzyżowej odbyło się spotkanie w ramach projektu „Młodzi Liderzy”, zorganizowane przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego dzięki wsparciu finansowemu Konsulatu RFN. Celem projektu było wsparcie młodych liderów i liderek w zdobywaniu niezbędnych umiejętności oraz wiedzy, umożliwiającej efektywną i pełną zrozumienia współpracę z młodzieżą oraz dziećmi, które doświadczyły uchodźstwa, migracji lub przesiedlenia.

Kluczowe założenia projektu obejmowały rozwój kompetencji liderskich, zdobycie doświadczenia międzynarodowego oraz nabycie praktycznej wiedzy z zakresu wsparcia psychologicznego i społecznego. Uczestnicy mieli możliwość swobodnej wymiany poglądów i doświadczeń oraz budowania więzi z rówieśnikami z różnych krajów, którzy przeszli przez podobne sytuacje życiowe. Program koncentrował się także na wspieraniu wytrwałości, kreatywności oraz wzmacnianiu pewności siebie, współczucia i nadziei.


Październik pełen spotkań z partnerami Fundacji "Krzyżowa"

Na początku października dyrektor zarządzający naszej Fundacji, Robert Żurek, oraz kierowniczka ds. komunikacji i współpracy międzynarodowej, Paulina Maloy, odbyli szereg spotkań z partnerami Fundacji "Krzyżowa" w Warszawie. Dziękujemy za poświęcony czas m.in. pani Agnieszce Kowalskiej, dyrektorce Departamentu Polityki Europejskiej, dr. hab. Sebastian Płóciennik, Członkowi Zarządu i Dyrektorowi Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej , panu Michal Braun, dyrektorowi Narodowy Instytut Wolności oraz jego zastępczyni, pani Adela Gąsiorowska.
Mieliśmy też przyjemność spotkać się z panią wiceministrą Edukacji Narodowej, Joanna Mucha z Ministerstwo Edukacji Narodowej

Tymczasem, przygotowujemy się do obchodów 35. rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej w listopadzie! Aby omówić najważniejsze punkty, nasza dyrektor zarządzająca Dorota Krajdocha oraz Aleksandra Królak-Wąsowicz, dyrektor ds. rozwoju i innowacji, spotkały się z Bartłomiejem Strózikiem, Wójtem Gmina Świdnica.


Już cieszymy się na kolejne spotkania i współpracę!


‍CO NOWEGO W KRZYŻOWEJ

Całościowa Wymiana Instalacji Elektrycznych w Domu na Wzgórzu

Dzięki środkom ze wsparcia Narodowego Instytutu Wolności na terenie Fundacji "Krzyżowa" trwa całościowa wymiana instalacji elektrycznych w Domu na Wzgórzu.

Zakres prac obejmuje m.in. wykonanie robót w zakresie prac budowlanych (nowe wykucia pod instalacje etc). i elektrycznych, nowe przewody zasilające wraz z gniazdami, system antywłamaniowy, monitoring, sieci teletechniczne oraz instalacje antenowe.

Kwota dofinansowania: 250 000 zł

całkowita wartość zadania : 250 000 zł


WEŹ UDZIAŁ

Seminarium Miejsc Pamięci 2025

Obrazy, władza i zmagania interpretacyjne w Europie w latach 1945, 1990 i 2025

22 Seminarium Miejsc Pamięci Europy Wschodniej i Zachodniej w Krzyżowej w 2025 r. skupi się na pamięci wizualnej w związku z historycznymi cezurami „80 lat od zakończenia wojny” i „35 lat od upadku państw komunistycznych”. 

Konferencja skoncentruje się na pytaniu, w jaki sposób wykorzystanie i odbiór fotografii oraz obrazów kształtowały pamięć o wydarzeniach historycznych w Europie Wschodniej i Zachodniej. Jak były one wykorzystywane przed i po 1990 roku w miejscach pamięci, muzeach, ośrodkach dokumentacji i na wystawach? Jak są wykorzystywane dzisiaj? Celem jest określenie obecnej sytuacji: w jaki sposób historyczna pamięć wizualna wchodzi dziś w interakcję z tymi cezurami? Co zmieniło się wraz z epokowymi rozłamami w wykorzystaniu obrazów i związanych z nimi narracji, które ukształtowały się wokół tematycznych kompleksów „masowych zbrodni”, „obozów”, „reżimów okupacyjnych” i gestów „pojednania”? Jak zmieniło się wykorzystanie obrazów od czasu zwrotu wizualnego w latach dziewięćdziesiątych i jakie konsekwencje ma transformacja cyfrowa, w szczególności wykorzystanie sztucznej inteligencji, dla dzisiejszego wykorzystania zdjęć i obrazów? 


‍PUBLIKACJE 

MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA SZKÓŁ || Scenariusz lekcji o drodze Polski do NATO i Unii Europejskiej

Oddajemy w Państwa ręce materiały edukacyjne dotyczące drogi Polski do NATO i Unii Europejskiej. Przeznaczone są one dla nauczycielek i nauczycieli historii, wos-u oraz wszystkich zainteresowanych historią najnowszą. Zawierają one dwuczęściowy scenariusz lekcji, przygotowany z myślą o uczennicach i uczniach szkół ponadpodstawowych, oraz esej Katarzyny Kaczorowskiej pod tytułem Wybory nie do przecenienia. Jak Polska wracała do Europy (nawet jeżeli z niej nie wyszła).

Mamy nadzieję, że materiały przedstawione w niniejszej publikacji będą pomocą w przeprowadzeniu lekcji o procesach, które zadecydowały o współczesnym kształcie i miejscu Polski w Europie.

 

Droga Polski do NATO i Unii Europejskiej FIN.pdf


NASI PARTNERZY ZAPRASZAJĄ